کد خبر : 760
تاریخ انتشار : یکشنبه 12 تیر 1401 - 10:10

نظر نماینده تهران درباره لباس شخصی‌ها

نظر نماینده تهران درباره لباس شخصی‌ها

نظام‌الدین موسوی نماینده تهران، 22 سال پیش درباره لباس‌ شخصی‌ها و حوادث کوی دانشگاه توضیح داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی تهران فردا، ماجرای کوی دانشگاه و اتفاقات تیر 1378 یکی از موضوعات پر بحث بود که سال‌ها توجهات را به عنوان یک نقطه عطف به خود جلب کرد. سیدنظام الدین موسوی که این روزها بر کرسی مجلس تکیه زده است در آن سال‌ها مسؤول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه تهران بود او در 18 تیز سال 79 در مصاحبه‌ای  گفت: متاسفانه با حوادث تیرماه سال گذشته، از مناظر متفاوتی برخورد شد. گروهی آن را قضیه‌ای کاملا تصادفی پنداشتند و گروهی هم، جناح مقابل خود را به برنامه ریزی این حادثه متهم کردند، اما تحلیلی که از دیدگاه ما به واقعیت نزدیکتر می‌باشد، آن است که به این حادثه باید از دید فلسفه ی تاریخی نگاه کرد. وی افزود: هر چند بسیاری از وقایع تیرماه سال گذشته، بدون برنامه‌ریزی قبلی ایجاد شد، اما این حوادث ناشی از بسترها و زمینه‌های اجتماعی درگذشته بود. در واقع یک رشته از قضایا همچون تعطیلی مطبوعات، اصلاح قانون مطبوعات و درگیریهای سیاسی در یک جا متراکم شده، نهایتا خود را در حادثه‌ی کوی نشان دادند. موسوی مطالب برخی از روزنامه‌ها در روزهای نزدیک به حادثه‌ی کوی را نیز از زمینه‌های ایجاد کننده ی این حادثه برشمرد. مسؤول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه تهران در ادامه با تشریح وقایع شب حادثه کوی دانشگاه، با اشاره به درگیری لفظی بین کوهی (مدیر خوابگاههای کوی) و سردار میراحمدی (فرمانده‌ی میدان در شب حادثه) گفت:‌اصل حادثه و درگیری از همین جا شروع شد.

ما خواستار حضور و محاکمه‌ی میراحمدی در دادگاه بودیم . وی تاکید کرد: حتی در آن شب با ایشان به عنوان یک بسیجی صحبت کردم، ولی فایده‌ای نداشت. وی افزود: ما به عنوان دانشجو، اعتراضات و مطالبات به حق دانشجویان را قبول داریم و اطلاعیه‌های ما هم همین را نشان می‌دهد، اما متاسفانه در خلال این اعتراضات، شاهد فرصت طلبی‌هایی بودیم که با مطالبات اصیل دانشجویی، همسویی نداشت.

در ادامه‌ی جلسه، محمدرضا یزدانی، مسؤول بسیج دانشجویی دانشکده‌ی ادبیات، به تشریح برنامه‌های بسیج دانشجویی در روزهای 18 و 19 تیرماه پرداخت و گفت:‌ بسیج در این دو روز با حضور دانشجویان آسیب دیده و سایر تشکلها به بررسی ابعاد این حادثه در سمیناری با عنوان از فاجعه تا حماسه می‌پردازد. وی افزود: در این سمینار خود دانشجویان سخن می‌گویند نه کسانی مثل سحابی و پیمان و نه آن مادر منافقی که در مراسم دفتر تحکیم پشت تریبون رفت! وی افزود: همچنین قرار است در شب 17 تیرماه، جلسه‌ی نقد و بررسی این حادثه، در مسجد کوی دانشگاه برگزار گردد که از همه‌ی تشکلها نیز برای حضور در این مراسم دعوت شده است. نظام الدین موسوی، در ادامه‌ی جلسه، در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره‌ی نقش لباس شخصی‌ها در حادثه‌ی کوی دانشگاه گفت: این لباس شخصی‌ها، همان هایی بودند که بحث نوارسازی را راه انداخته‌اند. موضوع لباس شخصی ها همواره از سوی گرایشهای مختلف با نگرشهای جناحی مورد بررسی قرار گرفته است. وی افزود: این گروهها که معلوم نیست به کجا وابسته‌اند، با انتخاب ظاهر اسلامی و مذهبی، بیشترین ضربه را به نیروهای بسیج زده‌اند، در حالی که بچه‌های بسیج وقتی که ولی فقیه می گوید:‌حمله به تجمعات غیرقانونی است، این حرف را یک تکلیف شرعی می‌دانند و به آن عمل می‌کند.

موسوی ادامه داد: این لباس شخصی ها عوامل نفوذی هستند که شناسایی هم شده‌اند و اما تا کنون از سوی وزارت اطلاعات و وزارت کشور با آنها برخورد قاطعی نشده است. این در حالی است که دستگیری این افراد با این سیستم اطلاعاتی ما، آن گونه که با منافقان برخورد کرد، کار دشواری نیست. وی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه چرا اسامی افراد گروههای فشار را اعلام نمی‌کنید تا وزارت کشور با آنها برخورد کند، گفت: ما اسامی را اعلام کرده‌ایم، کیانوش مظفری، امیر فرشاد ابراهیمی، بابک شهرستانی همه متهم هستند و در کنار اینها رهامی و شیرین عبادی هم نوارسازی کرده‌اند.

انتهای خبر

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 3 در انتظار بررسی : 3 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.